Önemli Uyarılar

Son dönemde kendisini VFS Global olarak tanıtarak başvuru sahiplerimizi dolandıran kişilerin sayısının arttığı ve yöntemlerin geliştiği yönünde şikayetler almaktayız. Geçtiğimiz yılda yaklaşık 20 kadar başvuru sahibimizden VFS Global websitesi ile bağlantısı olduğunu iddia eden bazı websayfaları aracılığıyla dolandırıldıklarına ilişkin şikayet almış bulunmaktayız.


Bu şikayetlerden 19’unun yöneltildiği websayfalarının dolandırıcılıklarında aşağıdaki yöntemleri kullandığı saptanmıştır:


Başvuru sahipleri VFS Global şeklinde arattıklarında çıkan ilk sayfalardır. Bu sebeple ‘reklam’ sayfalarına itibar etmemeniz önemle rica olunur.Bu websayfaları kendilerini VFS Global’in acentesi olarak deklare etmektedirler. Bu sebeple ilgili websayfaları tarafımızdan da sürekli olarak benzer deklarasyonları yayımlamamaları adına kontrol edilmektedir.


Başvuru sahiplerimiz özellikle aciliyet durumlarında google üzerinden ulaştıkları ilk numarayı aramaktadırlar. Bu numaralardan ulaştıkları kişiler kendilerini VFS olarak tanıtmakta ve başvuru sahiplerimiz bu yolla dolandırılmaktadır.
Başvuru sahiplerimiz dolandırıldıklarını ve bu kişilerin VFS Global ile ilgilerinin bulunmadığını ancak 125 TL’den 250 TL’na değişebilen ücretleri ödemelerinin ardından Vize Başvuru Merkezlerimize, randevuya geldiklerinde farkedebilmektedirler.
Bazı durumlarda ise, başvuru sahipleri tüm ücretleri ödediklerini, başvurularının ret olunduğuna ilişkin geri bildirim aldıklarını iletmişlerdir. Fakat başvuru sahipleri tarafından bu dolandırıcı kişilere teslim edilen dosyalar aslında Konsolosluklara hiçbir şekilde iletilmemiştir. Değerli başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, VFS Global’in websayfamızda yayımlanan ülke temsilcilikleri tarafından başvuru almaya yetkilendirilen tek yetkili kuruluş olduğudur.


       Başvuru sahiplerimizin bu dolandırıcılara itibar etmeleri özellikle kişisel bilgi güvenlikleri açısından son derece sakıncalıdır.
       Tüm bu vakalara karşı tarafımızdan da yasal süreç başlatılmış olup, değerli başvuru sahiplerimizi benzer mağduriyetleri yaşamamaları ya da yaşadılarsa yapabilecekleri konusunda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.


VFS Global veya Gateway’in herhangi bir acentesi bulunmamaktadır. Websayfamızda yayımlanan şubelerimizde doğrudan faaliyet göstermekteyiz.  Acentemiz olduğunu, başvuru belgelerinizi kontrol edeceklerini ve randevu alacaklarını söyleyerek sizden ödeme talep edenlere itibar etmeyiniz. Bu kişi ve firmaların Şirketimiz ile hiçbir ilgi ve bağlantısı yoktur.
Bizden randevu almak için çağrı merkezimizi aramanız yeterlidir. Herhangi bir aracıya gerek bulunmamakta, bunun için sizden ayrı bir ücret talep edilmemektedir. Bu tip beyan ve yönlendirmeler sizden para temin etmek için yapılmaktadır ve kötü niyetlidir.
Lütfen vize başvurusunda bulunmayı düşünen yakınlarınız ya da arkadaşlarınız ile bu uyarımızı paylaşmaktan çekinmeyiniz.


       Eğer bir şekilde, firmamız ile ilgi ve bağlantısı olmayan kişi ya da kurumlara para ödemeniz istendi ve sizde iyi niyetle ödeme yaptı iseniz şu yollara başvurabilirsiniz:  


Sizi dolandıran kişiler hakkında ceza davası açılması için şikayette bulunmak:
Bulunduğunuz şehirdeki Cumhuriyet Savcılığına bir şikayet dilekçesi sunarak, bu kişilerin cezalandırılmasını isteyebilirsiniz. (Şikayet dilekçesi örneği için buraya tıklayınız.)
Delil ve belgelerinizi şikâyet dilekçesine ekleyiniz.
Şikayet dilekçenizi sunduğunuzda size verilecek soruşturma numarasını Müşteri Hizmetlerimiz ile paylaşır iseniz, size nasıl destek olabileceğimiz konusunda hukuk birimimiz ile görüşerek dönüş yapacağız.
Bu şikayet ile başka kişilerin dolandırılmasının önüne geçilmesine de katkı sağlamış olacaksınız.
Ödediğiniz paranın iadesi için Tüketici Hakem Heyetine başvurmak
Bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçesi yazarak, bu paranın firma tarafından size geri iade edilmesine karar verilmesini talep edebilirsiniz.Dilekçe formatı Hakem Heyetlerinde bulunmaktadır. Buraya bilgilerinizi girmeniz ve olayı anlatmanız yeterlidir. Delil ve belgelerinizi dilekçenize ekleyiniz.
Böylelikle başka kişilerin dolandırılmasının önüne geçilmesine de katkı sağlamış olacaksınız.


İyi günler dileriz.
Saygılarımızla,
Müşteri Hizmetleri
Gateway Management - VFS Global

Canlı
Destek